2021-11-25

Tyrimas apie nesavarankiško mokslo ir studijų darbų rengimo paslaugų pasiūlą Lietuvoje

Nepaisant egzistuojančių apribojimų skleisti informaciją apie nesavarankiško mokslo ir studijų darbų rengimo paslaugas, tokias paslaugas skatinantys įsigyti skelbimai yra lengvai randami viešojoje erdvėje. Tai liudija, kad egzistuoja rinka, siūlanti įsigyti kito asmens parengtus mokslo ir studijų darbus, kurie nebūtinai atitiks studijų ir mokslo kokybės reikalavimus. Taip pat „užsakovai“ gali patekti ir į tam tikrą nesaugią „šantažo“ rizikos zoną, kurioje dėl reikalaujamo didesnio atlygio sulaukia grasinimų, kad apie naudojimąsi nesavarankiško mokslo ir studijų darbų rengimo paslaugomis bus pranešta Alma Mater.

Lietuvoje įvairias prekes ir paslaugas siūlančiuose skelbimų tinklalapiuose taip pat yra pastebimi skelbimai, siūlantys akademinių darbų rašymo paslaugas. Siekdama išsiaiškinti, kokio masto ir kokiais bruožais pasižyminti nesavarankiškai rengiamų mokslo ir studijų darbų paslaugų pasiūla egzistuoja Lietuvoje, Tarnyba atliko tyrimą.

Tyrimo rezultatai rodo, kad nors nesavarankiško mokslo ir studijų darbų rengimo paslaugos traktuojamos vienu grubiausių akademinės etikos pažeidimų, jas identifikuoti ir įrodyti yra sudėtinga ne tik dėl tokias paslaugas teikiančių asmenų tapatybių atpažinimo problemos, bet ir dėl taikomų komunikavimo būdų.

Kviečiame išsamiau apie tai skaityti tyrimo ataskaitoje.