2022-02-23

Nesavarankiško mokslo ir studijų darbų rengimo paslaugos netoleruotinos

Sausio 25 d., siekiant ieškoti sprendimų, kaip įgyvendinti nesavarankiško mokslo ir studijų darbų rengimo paslaugų prevenciją Lietuvoje, Tarnybos atstovai susitiko su keliais skelbimų portalų atstovais. Susitikime Tarnybos vyriausioji specialistė dr. Eglė Ozolinčiūtė pristatė 2021 m. atlikto tyrimo rezultatus apie nesavarankiško mokslo ir studijų darbų rengimo paslaugų pasiūlą Lietuvoje. Ji akcentavo, kad tikruosius šio ne tik neetiško, bet ir neteisėto elgesio mastus aptikti dėl įvairių priežasčių yra sudėtinga, bet būtina.

Tarnybos vyriausioji specialistė Gintarė Gudauskaitė detaliau paaiškino teisinius šios veikos aspektus ir jų pasekmes, pristatydama Administracinių nusižengimų kodekso nuostatas, pabrėžiančias tokių veiksmų neteisėtumą bei nuobaudas nusižengimų atvejais. Kontrolierė dr. Loreta Tauginienė kvietė diskusijai apie tai, kokių žingsnių galėtų imtis diskusijos dalyviai, siekdami užkirsti kelius galimiems ne tik akademinės etikos pažeidimams, bet ir administraciniams nusižengimams.

Susitikimo metu buvo svarstomos įmanomos priemonės, kurių galėtų imtis skelbimų portalų administratoriai tam, kad sumažėtų tokių paslaugų teikimas. Diskutuota apie įvairias veiksmų galimybes bei jų ribotumus, svarstytos platesnės tarpinstitucinio bendradarbiavimo galimybės (pavyzdžiui, dėl keitimosi informacija ir pan.), taip pat skelbimų portalų administratoriai išreiškė pageidavimą, kad būtų stebimi ir kiti gausiai nesavarankiško mokslo ir studijų darbų rengimo paslaugas skelbiantys rinkos veikėjai (pavyzdžiui, socialinių tinklų platformos ir kt.).

Galime pasidžiaugti, kad jau pastebimi pirmieji veiksmai, kurių ėmėsi skelbiu.lt ir alio.lt. Minėtuose skelbimų portaluose buvo patalpinti įspėjimai skelbimų autoriams apie galimą administracinę atsakomybę už mokslo ir studijų darbų rašymo paslaugų siūlymą ir už šių darbų pirkimą. Tokiu būdu skelbiu.lt bei alio.lt išreiškė paramą Tarnybos pozicijai, kad nesavarankiško mokslo ir studijų darbų rengimo paslaugų siūlymas ir naudojimasis jomis yra netoleruotina veikla.

Taip pat pradėtas sėkmingas dialogas ir su socialiniu tinklu Meta (Facebook).