×

Šriftas:

Fonas:

Iliustracijos:

2019-06-27

Diskutuota apie mokslinių tyrimų etikos vaidmens stiprinimą

Birželio 26 d. Lietuvos mokslo taryboje vyko diskusija apie Lietuvos valstybinių institucijų, tokių kaip Tarnybos, Lietuvos bioetikos komiteto ir Lietuvos mokslo tarybos, vaidmenį stiprinant akademinės bendruomenės dėmesį mokslinių tyrimų etikai. Diskusijoje dalyvavo apie 60 dalyvių, tarp kurių buvo Europos Komisijos, minėtų valstybinių institucijų ir užsienio giminingų Tarnybai institucijų atstovai, akademinės bendruomenės nariai.

Europos Komisijos ekspertai Ana Marusic ir Daniele Fanelli pristatė etišką mokslinių tyrimų veiklą skatinančias priemones, pateikdami įvairias Europos valstybių patirtis. Ekspertai pabrėžė, kad vis dar nemažai Europos valstybių neturi bendros politinės pozicijos dėl mokslinių tyrimų sąžiningumo skatinimo ir užtikrinimo, skiria menką dėmesį paskatinti geruosius pavyzdžius demonstruojančias mokslo ir studijų institucijas ir kitas suinteresuotąsias šalis.

Kontrolierė Loreta Tauginienė, pristatydama Tarnybos artimiausias veiklas, akcentavo būtinybę daugiau skirti dėmesio prevencinėms priemonėms (pvz., mokymams organizuoti, gairėms rengti), siekiant didinti akademinės bendruomenės sąmoningumą mokslinių tyrimų etikos srityje.

Lietuvos bioetikos komiteto vyriausioji specialistė, laikinai vykdanti direktoriaus funkcijas, dr. Asta Čekanauskaitė apžvelgė biomedicininių tyrimų etikos teisinio reguliavimo raidą Lietuvoje, o Lietuvos mokslo tarybos Mokslinės veiklos etikos komisijos pirmininkė prof. dr. Edita Sužiedėlienė pristatė komisijos vaidmenį skatinant mokslinių tyrimų etikos laikymąsi.

Diskusiją organizavo Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Lietuvos mokslo taryba ir Lietuvos Respublikos akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus tarnyba kartu su Europos Komisija.

Diskusijos pristatymai skelbiami čia.